Projekt "Ekoprzedszkolak"
- Informacje o projekcie
- Rekrutacja - nauczyciele
- Rekrutacja dzieci - zajęcia w ramach Zadania 1
- Rekrutacja dzieci - zajęcia w ramach Zadania 3
- Rekrutacja dzieci - zajęcia w ramach Zadania 5
- Dokumenty rekrutacyjne 2024/2025
- Zajęcia rozwijające kreatywność oraz umiejętność uczenia się u dzieci w wieku przedszkolnym – „Kreatywni i ciekawi świata”
- Zajęcia kształtujące i rozwijające kompetencje kluczowe z zakresu informatyki, wzbogaconych elementami robotyki
- Zajęcia rozwijające kompetencje językowe u dzieci, umiejętność posługiwania się językiem angielskim
- Warsztaty rozwijające kompetencje naukowe (biologiczno - chemiczno - fizyczne) u dzieci, prowadzone metodą eksperymentu, doświadczania, obserwacji
- Zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe z zakresu matematyki, wyobraźni przestrzennej i logicznego myślenia
- Warsztaty z zakresu przedsiębiorczości i pracy zespołowej mają na celu kształtowanie i rozwój u dzieci w wieku przedszkolnym właściwych postaw oraz uniwersalnych umiejętności niezbędnych na rynku pracy
- Warsztaty rozwijające kreatywność i umiejętność pracy zespołowej dla nauczycieli
- Warsztaty mające na celu rozwój w zakresie doradztwa zawodowego i przedsiębiorczości, przeznaczone dla nauczycieli
- Wycieczka - Studziwody
- Wycieczka - kampus Uniwersytetu w Białymstoku
- Wycieczka - Zaścianek Dobrzyńskich
Warsztaty rozwijające kompetencje naukowe (biologiczno - chemiczno - fizyczne) u dzieci, prowadzone metodą eksperymentu, doświadczania, obserwacji
Kwiecień 2025
Nasze przedszkolaki zamieniły się w małych odkrywców i naukowców! Podczas warsztatów rozwijających kompetencje naukowe, prowadzonych w ramach projektu „Ekoprzedszkolak” metodą eksperymentu, doświadczania i obserwacji, dzieci badały pojemność różnych naczyń. Sprawdzały, ile wody zmieści się w poszczególnych pojemnikach i ile kubeczków potrzeba, aby napełnić litrową butelkę. Było przy tym mnóstwo zabawy, śmiechu i nauki przez działanie! To jednak nie wszystko! Mali naukowcy przyglądali się skałom i minerałom, odkrywając ich kształty, kolory i faktury. A na koniec — mała wyprawa terenowa, podczas której samodzielnie zebrali materiały potrzebne do kolejnych zajęć.
Działanie realizowane jest w ramach projektu „Ekoprzedszkolak”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021–2027.
Maj 2025
Nasze przedszkolaki zamieniły się w prawdziwych naukowców. W ramach projektu „Ekoprzedszkolak” dzieci wzięły udział w warsztatach rozwijających kompetencje naukowe, prowadzonych metodą eksperymentu, doświadczania i obserwacji. Podczas zajęć:
- oglądały pod mikroskopem własnoręcznie przygotowane preparaty,
- stworzyły kolorową tęczę w probówce,
- badały gęstość cieczy,
- obserwowały wybuch wulkanu z octu i sody,
- nadmuchiwały balony bez użycia ust, wykorzystując reakcję chemiczną.
To była niezwykle emocjonująca podróż do świata nauki!
8Czerwiec 2025
Nasze przedszkolaki wcieliły się w rolę małych naukowców. W ramach zajęć badawczych przeprowadziliśmy dwa fascynujące eksperymenty:
-
Ciecz nienewtonowska – dzieci miały okazję sprawdzić, jak zachowuje się tajemnicza substancja, która raz przypomina ciecz, a innym razem ciało stałe. Radości i zdziwienia nie było końca, zwłaszcza gdy okazało się, że można po niej uderzyć i… nie rozchlapuje się.
-
Lampa lawa – kolorowy pokaz chemicznej „magii”. Z użyciem prostych składników stworzyliśmy własne lampy lawowe. Bąbelki i zmieniające się kolory hipnotyzowały dzieci i budziły zachwyt.
Eksperymenty to nie tylko świetna zabawa, ale również nauka przez doświadczanie. Rozwijają ciekawość świata, kreatywność oraz logiczne myślenie – a to wszystko w atmosferze dobrej zabawy.
10