Regulamin
Regulamin zajęć logopedycznych w roku 2024/2025
- Na zajęcia logopedyczne kwalifikuje logopeda po przeprowadzeniu badań przesiewowych i uzyskaniu zgody od rodzica/opiekuna prawnego.
- Na zajęcia logopedyczne w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci:
- z orzeczeniami i opiniami z poradni psychologiczno-pedagogicznej, w których zaleca się terapię logopedyczną;
- z zaburzeniami słuchu: niesłyszące lub niedosłyszące;
- ze znacznie opóźnionym rozwojem mowy;
- z poważnymi zaburzeniami mowy powodującymi zakłócenia komunikacji językowej oraz znacznie utrudniającymi funkcjonowanie w przedszkolu.
- W uzasadnionych przypadkach logopeda może prosić rodzica o wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych lub konsultacji (np. psycholog, pedagog, foniatra, audiolog, laryngolog, ortodonta, neurolog) niezbędnych do podjęcia lub prowadzenia dalszej i skuteczniejszej terapii.
- Liczne nieobecności oraz niestosowanie się do zaleceń logopedy oznacza rezygnację z terapii. W to miejsce placówka obejmuje terapią kolejne dziecko wymagające pomocy z listy rezerwowej.
- W zajęciach mogą brać udział jedynie dzieci zdrowe (tzn. bez kataru, kaszlu, gorączki, bólów głowy, ucha, brzucha, itp.).
- Zajęcia logopedyczne odbywają się w terminie ustalonym przez logopedę.
- Rodzice (prawni opiekunowie) są zobowiązani do dopilnowania, aby dziecko regularnie ćwiczyło zadany materiał (jeśli logopeda przekazał ćwiczenia do domu). Z uwagi na specyfikę terapii logopedycznej ważne jest, by zadawane przez logopedę ćwiczenia były wykonywane w domu codziennie przez 10-15 minut, zawsze w obecności rodzica.
- Rodzice zobowiązani są do założenia zeszytu A5, w którym będzie dokumentowany przebieg terapii i ćwiczenia do wykonywania w domu. Zeszyt należy przynosić do przedszkola w dniu terapii i zostawiać w szafce w szatni.
- Zakończenie terapii następuje, gdy:
- dziecko opanowało materiał programowy, niezbędny do korekty rozpoznanej wady wymowy lub zaburzenia mowy (dziecko mówi poprawnie);
- pomimo podejmowanych przez logopedę działań, rodzice nie włączają się
- do współpracy, a mowa dziecka nie ulega poprawie;
- rodzice zrezygnują z terapii logopedycznej prowadzonej w placówce
- (rezygnacja w formie pisemnej).
- Rodzice mają prawo zwrócić się do logopedy z prośbą o pomoc w przypadku pojawiających się wątpliwości.
- Terapię logopedyczną w przedszkolu prowadzi surdologopeda mgr Maja Kożuchowska.
- Zajęcia logopedyczne w przedszkolu są bezpłatne.